Results

Sycamore Speedway Sat. Results 29-Aug-15
Super Late Models
# Name Town Time
Fast Time: 15 Jay Brendle Kirkland 16.392
Trophy Dash: 51 Rowdy Burns Somonauk
Heat 1: 44 Chris Thielson Hampshire
Feature:
             1st: 15 Jay Brendle Kirkland
             2nd: 47 Jason Kruse LITH
             3rd: 13 Jeff Kerley Elgin
4th: 51 Rowdy Burns Somonauk
5th: 23 Danny Deutsch Marsilles
6th: 85 Joe Rusciano Jr Crystal Lake
7th: 44 Chris Thielson Hampshire
8th: O3 Dan White Elgin
9th: O1 Greg Cantrell Jr DeKalb
Late Models
# Name Town Time
Fast Time: 10 Jordan Jackowiak DeKalb 18.761
Trophy Dash: 54 Cory McKay St. Charles
Heat 1: 33 Mark Regnier Batavia
Heat 2: 54 Cory McKay St. Charles
Feature:
             1st: 54 Cory McKay St. Charles
             2nd: 10 Jordan Jackowiak DeKalb
             3rd: 30 Derek Walker Genoa
4th: 52 Kyle Smith Cortland
5th: 59 Joe Sadoski Kingston
6th: 72 Mitch Moag Oswego
7th: 50D John Dietrich Carol Stream
8th: 33A Danny Allen DeKalb
9th: 33 Mark Regnier Batavia
Pure Stock
# Name Town
Heat 1: 714 Mike Nelms Lombard
Heat 2: 10x Danny Moore
Feature:
             1st: 714 Mike Nelms Lombard
             2nd: 42x Mario Stella Hampshire
             3rd: 28b Smokey Boyd Elgin
Modified Compact
# Name Town
Heat 1: O Rick Zifko Aurora
Feature 1:
1st: 11x Mike Cunz Cortland
2nd: K1 Allen Provenzano Ottowa
3rd: 63 Joe Lambombarbe Aurora
4-Bar
# Name Town Time
Fast Time: 5 Jeff Hartzell Genoa 14.466
Trophy Dash: 12L Jeff Lesage Burlington
Heat 1: 5 Jeff Hartzell Genoa
Heat 2: M27 Mike Provenzano Ottowa
Feature:
             1st: 15B Jay Brendle Kirklan
             2nd: M27 Mike Provenzano Ottowa
             3rd: 15 Ed Williams Sr. Bartlett
September 3, 2015
4-Bar 28

Summer Sizzler Aug 29th

Sycamore Speedway Sat. Results 29-Aug-15 Super Late Models # Name Town Time Fast Time: 15 Jay Brendle Kirkland 16.392 Trophy Dash: 51 Rowdy Burns Somonauk Heat 1: 44 Chris Thielson Hampshire Feature:              1st: 15 Jay Brendle Kirkland              2nd: 47 Jason Kruse LITH              3rd: 13 Jeff Kerley Elgin 4th: 51 Rowdy Burns Somonauk 5th: 23 Danny Deutsch Marsilles 6th: 85 Joe Rusciano Jr Crystal Lake 7th: 44 Chris Thielson Hampshire 8th: O3 Dan White Elgin 9th: O1 Greg Cantrell Jr DeKalb Late Models # Name Town Time Fast Time: 10 Jordan Jackowiak DeKalb 18.761 Trophy Dash: 54 Cory […]
September 3, 2015
Spec 1R

Friday August 28

Sycamore Speedway Friday Results 28-Aug-15 Spectator # Name Town Time Fast Time: 26x Dan Robbins Wheaton 21.250 Trophy Dash: 15x Mark Kneebone Genoa 25 Lap Feature: 1st: 117x Adrian Roscelli DeKalb 2nd: 1R Dave Rattleballz Crystal Lake 3rd: 15x Mark Kneebone Genoa 4th: 56c Scott Vetter Union 5th: 66xx Megan Decker Palatine Feat A Winner: 117x Adrian Roscelli DeKalb Powder Puff # Name Town Time Fast Time: 43c Stacy Doris Genoa 24.670 Trophy Dash: 89j Mallory Jackson St. Charles Heat 1: 18 Cara Osar So. Elgin Heat 2: 29 Cortney Brancecum Belvidere Feature: 1st: 42 Amy Memoli Carol Stream 2nd: […]
August 23, 2015
speedwaycarflags

8-22-2015; Corn CLassic

Sycamore Speedway Sat. Results 22-Aug-15 Super Late Models # Name Town Time Fast Time: 15 Jay Brendle Kirkland 16.503 Trophy Dash: O3 Dan White Elgin Heat 1: 44 Chris Theilsen Hampshire Heat 2: O3 Dan White Elgin Feature:              1st: 13 Jeff Kerley Elgin              2nd: 15 Jay Brendle Kirkland              3rd: O3 Dan White Elgin 4th: 47 Jason Kruse LITH 5th: 51 Rowdy Burns Sandwich 6th: O2 Jim Klingel Aurora 7th: 85 Joe Rusciano Crystal Lake 8th: 44 Chris Theilsen Hampshire 9th: 23 Danny Deutsch Marseilles 10th: O1/2 Cliff Garcia Waterman Late Models # Name Town Time Fast Time: […]
August 23, 2015
10 pp

Friday 8-21-15; Last Compact Demo

Sycamore Speedway Friday Results 21-Aug-15 Spectator # Name Town Time Fast Time: 33 Jeremy Colley Aurora 19.550 Trophy Dash: 117x Adrian Roscelli DeKalb 25 Lap Feature: 1st: 53t Matt Schuch St. Charles 2nd: 96c Brad Swanson So Elgin 3rd: 64 Joe Jackson Jr. St. Charles 4th: 33 Jeremy Colley Aurora 5th: 54 Austin Stombres St. Charles Rollover 56x Brett Kramer St. Charles 15 Lap Feature: 1st: 19t Bob Vlaski W Chicago 2nd: 13 Mike McMurray Kirkland 3rd: 99 Matthew Williams Harvard Feat A Winner: 117x Adrian Roscelli DeKalb Powder Puff # Name Town Time Fast Time: 43c Stacy Doris Genoa […]
August 16, 2015
15victorylane

4th Annual LOOP Day and the Joe & Nick Memorial; Aug. 15

Sycamore Speedway Sat. Results 15-Aug-15 Super Late Models # Name Town Time Fast Time: 26 Reno Markham Kingston 16.794 Trophy Dash: O3 Dan White Elgin Heat 1: 44 Chris Thielsen Hampshire Heat 2: O3 Dan White Elgin Feature:              1st: 15 Jay Brendle Kirkland              2nd: 13 Jeff Kerley Elgin              3rd: O2 Jim Klingel Aurora 4th: 47 Jason Kruse LITH 5th: 6 Danny Brannigan Marengo 6th: 51 Rowdy Burns Sandwich 7th: O1/2 Cliff Garcia Waterman 8th: 23 Danny Deutsch Marseilles 9th: 26 Reno Markham Kingston 10th: 44 Chris Thielsen Hampshire Late Models # Name Town Time Fast Time: 10 […]
August 16, 2015
speedwaycarflags

Friday, August 14, 2015

Friday night due to a late rain storm we were forced to cut our evening short. Sycamore Speedway Friday Results 14-Aug-15 Spectator # Name Town Time Fast Time: 56C Scott Vetter Union 18.310 Trophy Dash: 117X Adrian Roscelli DeKalb 25 Lap Feature: 1st: 18 Jacob Vanwinkle So. Elgin 2nd: 20 Dewey Gall Burlington 3rd: 117x Adrian Roscelli DeKalb 4th: 18t Eric Andres So. Elgin 5th: 56c Scott Vetter Union Feat A Winner: Feat B Winner: Powder Puff # Name Town Time Fast Time: 43C Stacy Doris Genoa 19.870 Trophy Dash: 43C Stacy Doris Genoa Heat 1: 18 Cara Osar So. […]
August 9, 2015
dekalbharley300

Kane County Championship. 08-08-2015

Sycamore Speedway Sat. Results 8-Aug-15 Super Late Models # Name Town Time Fast Time: 13 Jeff Kerley Elgin 16.738 Trophy Dash: O1 Greg Cantrell Jr DeKalb Heat 1: 44 Chris Thielson Hampshire Heat 2: 51 Charlie Spoonmore Somonauk Feature:              1st: 15 Jay Brendle Kirkland              2nd: 13 Jeff Kerley Elgin              3rd: O3 Dan White Elgin 4th: O1 Greg Cantrell Jr DeKalb 5th: 47 Jason Kruse LITH 6th: 85 7th: O2 Jim Klingel Aurora 8th: 0-1-2 Cliff Garcia Waterman 9th: 23 Danny Deutsch Marsilles 10th: 13M Kevin Merwin Elgin Late Models # Name Town Time Fast Time: 30 Derek […]
August 9, 2015
PPRunge2

Friday August 7th, 2015

Sycamore Speedway Friday Results 7-Aug-15 Spectator # Name Town Time Fast Time: 56C Scott Vetter Union 18.28 Trophy Dash: 50 Rufus Gant Roselle 25 Lap Feature: 1st: 33 Jeremy Colley Aurora 2nd: 53t Matt Schuch St. Charles 3rd: 15x Mark Kneebone Genoa 4th: 26x Dan Robbins wheaton 5th: 20 Dewey Gall Burlington 15 Lap Feature: 1st: 91x Mike Ryan DeKalb 2nd: 99 Matthew Williams Harvard 3rd: 9 Mike McMurray Kirkland Feat A Winner: 26X Dan Robbins Wheaton Feat B Winner: Powder Puff # Name Town Time Fast Time: 10 Mickee Runge Lake Zurich 20.170 Trophy Dash: 93 Becca Vodraska Hampshire […]
August 2, 2015
hull[1]

August 1st. 4-Bar and IMRA Midget Lites

Sycamore Speedway Sat. Results 1-Aug-15 Super Late Models # Name Town Time Fast Time: 13 Jeff Kerley Elgin 16.463 Trophy Dash: O1 Greg Cantrell Jr Dekalb Heat 1: 85 Joe Rusciano Crystal Lake Heat 2: O2 Jim Klingel Aurora Feature:              1st: O3 Dan White Elgin              2nd: 26G Reno Markham Kirkland              3rd: 13 Jeff Kerley Elgin 4th: 15 Jay Brendle Kirkland 5th: O1 Greg Cantrell Jr Dekalb 6th: O2 Jim Klingel Aurora 7th: 51 Charlie Spoonmore Somonauk 8th: 44 Chris Thielson Hampshire 9th: 85 Joe Rusciano Crystal Lake 10th: 13m Kevin Merwin Elgin Late Models # Name Town […]
August 2, 2015
photo 4

July 31st, Friday Night Results

Sycamore Speedway Friday Results 31-Jul-15 Spectator # Name Town Time Fast Time: 22j David Reser West Chicago 17.78 Trophy Dash: 15x Mark Kneebone Genoa 25 Lap Feature: 1st: 1r Dave Radloff Crystal Lake 2nd: 66xx Megan Decker Palatine 3rd: 53t Matt Schuch St. Charles 4th: 15x Mark Kneebone Genoa 5th: 27t Dave Snead Glen Ellyn Feature 2: 1st: 26x Dan Robbins Wheaton 2nd: 19t Bob Vlaski West Chicago 3rd: 76 Feat A Winner: 26x Dan Robbins Wheaton Powder Puff # Name Town Time Fast Time: 43C Stacy Doris Genoa 18.390 Trophy Dash: 10 Mickee Runge Lake Zurich Heat 1: 34C […]
July 27, 2015
DSC_0275

Saturday, August 1st Results

Sycamore Speedway Sat. Results 25-Jul-15 Super Late Models # Name Town Time Fast Time: 15 Jay Brendle Kirkland 16.65 Trophy Dash: 26 Reno Markham Kingston Heat 1: 13M Kevin Merwin Elgin Heat 2: O2 Jim Klingel Aurora Feature:              1st: 15 Jay Brendle Kirkland              2nd: O2 Jim Klingel Aurora              3rd: 13 Jeff Kerley Elgin 4th: O3 Danny White Elgin 5th: O1 Greg Cantrell Jr. DeKalb 6th: 26 Reno Markham Kingston 7th: 51 Rowdy Burns Somonauk 8th: 44 Chris Thielsen Hampshire 9th: 13M Kevin Merwin Elgin 10th: 38 Greg Hancock Elgin Late Models # Name Town Time Fast Time: […]
July 27, 2015
00015660

Friday, July 24th Results

Sycamore Speedway Friday Results 24-Jul-15 Spectator # Name Town Time Fast Time: 33 Jeremy Colley Aurora 17.73 Trophy Dash: 33 Jeremy Colley Aurora 25 Lap Feature: 1st: 117x Adrian Roscelli DeKalb 2nd: 15x Mark Kneebone Genoa 3rd: 53t Matt Schuch St. Charles 4th: 85 Tim Erjavac Morton Grove 5th: 27t Dave Snead Glen Ellyn Feat A Winner: 20 Dewey Gall Burlington Powder Puff # Name Town Time Fast Time: 43c Stacy Doris Genoa 22.000 Trophy Dash: 10 Mickee Runge Lake Zurich Heat 1: 34c Starr Roach Kingston Feature: 1st: 7 Tasha Stogsdill Sycamore 2nd: 43c Stacy Doris Genoa 3rd: 34c […]
July 19, 2015
linedup

Saturday, July 18, 2015 Results

Sycamore Speedway Sat. Results 18-Jul-15 Super Late Models # Name Town Time Fast Time: 15 Jay Brendle Kirkland 15.952 Trophy Dash: 13 Jeff Kerley Elgin Heat 1: 5 Jerry Robertson Cortland Heat 2: O3 Danny White Elgin Feature:              1st: 15 Jay Brendle Kirkland              2nd: O3 Danny White Elgin              3rd: 47 Jason Kruse LITH 4th: 26G Reno Markham Kingston 5th: O2 Jimmy Klingel Aurora 6th: 13 Jeff Kerley Elgin 7th: O1 Greg Cantrell Jr. DeKalb 8th: 44 Chris Thielson Hampshire 9th: 51 Rowdy Burns Somonauk 10th: 5 Jerry Robertson Cortland Late Models # Name Town Time Fast Time: […]
July 19, 2015
demopic7

Friday, July 17, 2015 Results

Sycamore Speedway Friday Results 17-Jul-15 Spectator # Name Town Time Fast Time: 15x Mark Kneebone Genoa 19.25 Trophy Dash: 33 Jeremy Colley Aurora 25 Lap Feature: 1st: 33 Jeremy Colley Aurora 2nd: 53t Matt Schuch St. Charles 3rd: 18 Jacob Vanwinkle So. Elgin Feat A Winner: 53t Matt Schuch St. Charles Powder Puff # Name Town Time Fast Time: 42 Amy Memolli Carol Stream 21.07 Trophy Dash: 43c Stacy Doris Genoa Heat 1: 34c Starr Roach Kingston Feature: 1st: 18 Cara Osar So. Elgin 2nd: 34c Srarr Roach Kingston 3rd: 42 Amy Memolli Carol Stream Socker Stocker # Name Town […]
July 13, 2015
DSC_0298

Saturday, July 4, 2015 Results

Sycamore Speedway Sat. Results 4-Jul-15 Super Late Models # Name Town Time Fast Time: 15 Jay Brendle Kirkland 16.435 Trophy Dash: O1 Greg Cantrell DeKalb Heat 1: 51 Rowdy Burns Somonauk Heat 2: O3 Dan White Elgin Feature:              1st: 15 Jay Brendle Kirkland              2nd: 13 Jeff Kerley Elgin              3rd: O1 Greg Cantrell DeKalb 4th: O2 Jim Klingel Aurora 5th: 47 Jason Kruse LITH 6th: O3 Dan White Elgin 7th: 44 Chris Thielson Hampshire 8th: 51 Rowdy Burns Somonauk 9th: O 1-2 Cliff Garcia Waterman 10th: 13M Kevin Merwin Elgin Late Models # Name Town Time Fast Time: […]
July 13, 2015
DSC_5259

Friday, July 3, 2015 Results

Spectator # Name Town Time Fast Time: 53t Matt Schuch St. Charles 18.56 Trophy Dash: 26x Dan Robbins Wheaton 25 Lap Feature: Fastest 25 Qualifiers 1st: 33 Jeremy Colley Aurora 2nd: 53t Matt Schuch St. Charles 3rd: 96c Brad Swanson So. Elgin 25 Lap Feature:              1st: 72 Tim Richards Marengo              2nd: 22t Travis Medernach DeKalb              3rd: 9 Matt McMurray Kirkland Feat A Winner: 26x Dan Robbins Wheaton Feat B Winner: 32j Jeff Allendorf Belvidere Powder Puff # Name Town Time Fast Time: 7 Tasha Stogsdill Sycamore 20.21 Trophy Dash: 43c Stacy Doris Genoa Heat 1: 22j Heat […]